http://religia.tv/images/zdjecie/big/9ff37b14a310aac8d13b2f00cc9e8fc6.jpgMamy nadzieję, że jako lud Wielkiej Nocy możemy dzielić się ze światem jej światłem, rozpraszając mrok wyobcowania, który ogarnął świat.

Kard. Luis Antonio G. Tagle

Nazywany "Wojtyłą z Azji". Znany ze swej wrażliwości, otwartości i radosnego charakteru. Uchodzi za jedynego duchownego, który doprowadzał Benedykta XVI do śmiechu. Młodzież mówi o nim "Chito" (co znaczy "Wielki"). Najpopularniejszy kardynał na Facebooku.

Kard. Luis Antonio Tagle z autentyzmem i siłą osobistego świadectwa konfrontuje czytelnika z palącymi problemami współczesnego Kościoła i świata. Zmusza do odpowiedzi na padające prosto do serca pytania: Czy noszę w sobie pamięć o Zmartwychwstałym? Czy wydarzenia Wielkiej Nocy, wciąż żywe podczas Eucharystii i we wspólnocie Kościoła, odnawiają osobistą więź z Chrystusem i drugim, zwłaszcza ubogim człowiekiem? Czy wierzymy, że moc Zmartwychwstania może przemienić nasze życie, Kościół, naród i świat?

Luis Antonio G. Tagle - kardynał, arcybiskup diecezji Imus, Cavite na Filipinach. Ukończył studia teologiczne na Akademii Teologicznej im. świętego Ignacego Loyoli (Loyola School of Theology) w Manili oraz na Katolickim Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie. Profesor teologii dogmatycznej w seminarium Duchowym San Carlos w Manili oraz na Akademii Teologicznej uniwersytetu Ateneo w Manili. W latach 1997-2002 członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od roku 2007 przewodniczący Komisji Problemów Teologicznych Federacji Episkopatów Azji (FABC). Od roku 2008 stały członek Rady Synodu Biskupów. Od roku 2012 prezes fundacji ruchu i wspólnoty Pondo ng Pinoy, angażującej się w walkę z biedą, w pomoc ubogim rodzinom i małym przedsiębiorstwom.

Książka polecana przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji

Równie serdecznie, co usilnie namawiam na lekturę książki kard. Luisa Tagle, „Ludzie Wielkiej Nocy”. To książka bardzo ważna, choć niewielka. Może tym ważniejsza, że niewielka – a więc trudno się od niej wymówić brakiem wystarczającego czasu i możliwości.

To książka o wspólnocie – o jej potrzebie, znaczeniu, sposobach budowania (bo wspólnota się rodzi w sposób świadomy, a nie przypadkowy). Mógłby ktoś spytać: na co, po co komu wspólnota w dobie globalizacji – w czasie, w którym cały świat staje się „małą wioską”; gdy dzięki internetowi w każdej chwili bliscy stają mi się ludzie z najdalszych kontynentów; gdy nowoczesne środki przekazu umożliwiają komunikację ponad wszelkimi wręcz abstrakcyjnymi odległościami???

A jednak! Komunikacja to jeszcze nie komunia. Informacja to jeszcze nie wspólnota sensu. Globalnie promowany i implantowany jeden model kultury nie musi prowadzić do jedności, lecz do wykluczenia (tych, których kultura uznana została za „gorszą” czy nie przystającą…). Jedność bowiem to nie to samo, co jednolitość! W efekcie – w dobie niesamowitych, nigdy wcześniej niewyobrażalnych narzędzi dialogu i porozumienia – rośnie liczba ludzi przerażająco samotnych, odizolowanych, zmarginalizowanych i odrzuconych. Czasami angażują się oni we „wspólnoty”, tylko takie wszakże, które mają charakter wyłącznie wirtualny.

Taki świat zadany jest Kościołowi. Kościół nie jest przecież powołany do istnienia dla siebie samego, lecz z racji na świat. A Kościół jest „specjalistą” od wspólnoty – jest sakramentem wspólnoty (jak mówi ostatni sobór). Jego misją jest gromadzenie ludzi we wspólnoty. Sam też nie istnieje inaczej jak w konkretnych wspólnotach – w nich się uobecnia. Spodobało się bowiem Bogu zbawiać nas nie pojedynczo, lecz we wspólnocie!

Co więcej, kard. Tagle przypomina, iż żywa chrześcijańska wspólnota jest w dzisiejszym świecie najbardziej czytelnym znakiem najważniejszej prawdy Chrześcijaństwa, a mianowicie tej, że Jezus Chrystus Zmartwychwstał!!! W swym najgłębszym wymiarze rodzi się ona z doświadczenia żyjącego Jezusa: tak, jak zderzenie z Jego śmiercią rozprasza (uczniowie pouciekali – „rozproszyli się” – w Ogrojcu), spotkanie Go Zmartwychwstałego gromadzi. Gdyby świat mógł tylko zobaczyć, że tym (Tym!), co nas ostatecznie zbiera we wspólnoty jest Zmartwychwstały Pan!!!

 

Wierzę, że książka kard. Tagle dla wielu z nas stanie się prawdziwą inspiracją; że odnajdziemy w niej słowo domagające się wcielenia – realizacji, a nie jedynie przyczynę intelektualnej satysfakcji czy nawet pogłębionego rozumienia. Tego też życzę wszystkim potencjalnym Czytelnikom – od siebie poczynając.

 

bp Grzegorz Ryś

  

Spotkanie - Promocja ksiażki "Ludzie Wielkiej Nocy" - KIK Kraków - 20.05.2014

Additional information